Ústavní žaloba na prezidenta Zemana je hotová, senátoři popsali celkem 25 prohřešků

Ústavní žaloba na prezidenta Zemana je hotová, senátoři popsali celkem 25 prohřešků

Ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana je hotová a připravena k hlasování Senátu o jejím podání. Sedm bodů popisujících Zemanova jednání, která jsou podle více než 30 senátorů porušením Ústavy, bylo ještě aktualizováno o poslední skutek. Tím jsou prezidentovy průtahy s odvoláním Antonína Staňka z postu ministra kultury.

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana popisuje celkem 25 údajných prohřešků proti Ústavě. Návrh sepsala skupina senátorů v čele s Václavem Láskou (SEN21), který podání žaloby inicioval. „Žalobu na prezidenta píšeme jako příběh šesti let prezidentského mandátu, při kterém prezident soustavně pošlapává Ústavu i zákony,“ vysvětlil už dříve Láska.

Podle textu žaloby postupoval Zeman protiústavně například usilováním o to, aby Bohuslav Sobotka nebyl premiérem, odmítnutím odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí, nejmenováním Miroslava Pocheho ministrem zahraničí nebo odkládáním odvolání Antonína Staňka z funkce ministra kultury.

Aby návrh žaloby Senátem prošel, musí pro ni hlasovat tři pětiny přítomných zákonodárců – tedy nejméně 49. Podporu jich podle klubu SEN21 vyjádřilo zatím 41. Pokud by návrh u senátorů prošel, zašle předseda Senátu ústavní žalobu Poslanecké sněmovně. Ta má následně tři měsíce na to, aby třípětinovou většinou všech poslanců vyjádřila s návrhem ústavní žaloby souhlas. Teprve poté může o žalobě a případném odvolání prezidenta rozhodovat Ústavní soud.

Prezident Miloš Zeman se neobává, že by mohl přijít o svůj mandát. O iniciátorovi Láskovi si myslí své. „Jak říkal klasik dr. Štrosmajer: Kdyby hloupost nadnášela, bude se pan senátor Láska vznášet jako holubička,“ zprostředkoval reakci hlavy státu Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

Komentáře