Prezident odletěl na pracovní návštěvu Slovinska, zúčastní se summitu Iniciativa tří moří

Prezident odletěl na pracovní návštěvu Slovinska, zúčastní se summitu Iniciativa tří moří

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne zahájil dvoudenní oficiální návštěvu Slovinska. V Lublani se zúčastní summitu takzvaného Trojmoří a bude se snažit podpořit vybudování kanálu mezi Dunajem a Odrou. Prezidenta jako obvykle doprovází podnikatelská delegace pod vedením prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

Projekt Trojmoří sdružuje státy, které leží mezi Jadranem, Baltem a Černým mořem. Iniciativa tří moří vznikla v roce 2016. Jejím cílem je ve střední a východní Evropě zajistit politickou podporu významným přeshraničním projektům v energetice, dopravě nebo digitální komunikaci, a zlepšit tak dopravní spojení, posílit energetickou bezpečnost a hospodářsky posílit východní část Evropské unie. Členy je dvanáct zemí střední a východní Evropy.

Slovinský summit je čtvrtým setkáním členských zemí. Loni v Bukurešti Trojmoří přijalo seznam téměř stovky prioritních projektů, na které by se měl spolek zaměřit. Česká republika a Polsko mezi ně navrhli stavbu kanálu Dunaj–Odra–Labe, který Zeman dlouhodobě podporuje. Podle Pražského hradu česká delegace, ve které je i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), projekt představí na podnikatelském fóru.

Dvacetičlennou podnikatelskou delegaci tvoří mimo jiné firmy působící v oblastech prodeje manipulační techniky, námořní přepravy nebo výroby nano čisticích prostředků, ale také advokátní kanceláře, překladatelé právních dokumentů nebo firmy zaměřené na vývoj pokladních a řídicích systémů v ropném a plynárenském průmyslu.

V závěru dnešního dne se pak Miloš Zeman zúčastní společné večeři státníků se slovinským prezidentem Borutem Pahorem.

Komentáře