Nejvyšší ústavní činitelé se sešli na Hradě kvůli koordinaci zahraniční politiky

Nejvyšší ústavní činitelé se sešli na Hradě kvůli koordinaci zahraniční politiky

Za prezidentem Zemanem dnes na Pražský hrad dorazili premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Čtyři nejvyšší ústavní činitelé České republiky se sešli k poradě o zahraniční politice země. Později se k jednání připojili ještě ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).

„My bychom se mohli nazývat velká čtyřka jako ústavní činitelé. Ale nepochybuji o tom, že naše opozice nás bude nazývat banda čtyř. A protože jsme byli všichni demokraticky zvoleni, tak si z toho nic neděláme,“ poznamenal prezident s humorem sobě vlastním na úvod jednání.

Hlavními body jednání jsou zahraniční cesty, evropská agenda, zajištění pracovní síly ze zahraničí nebo české předsednictví visegradské skupině, které začne v polovině roku. Společná schůzka k české zahraniční politice se naposledy na Hradě konala v září loňského roku. Prezident, premiér, předsedové obou komor Parlamentu a ministři obrany a zahraničí se na těchto jednáních pokoušejí sladit své postoje k důležitým zahraničním tématům. Setkání by se mělo konat přibližně jednou za čtvrtletí. Zeman považuje za důležité, aby spolu nejvyšší ústavní činitelé pravidelně mluvili.

Na Hradě se pravděpodobně bude mluvit i tématech, ktere se týkají vztahů s Čínou a bezpečnostního rizika, které podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a tajných služeb představují čínské firmy Huawei a ZTE. Ministr zahraničí Petříček své kolegy seznám s výsledky své cesty na Ukrajinu, kde osobně navštívil válečný přechod na tzv. linii doteku mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty z doněcké oblasti.

Komentáře