Miloš Zeman se do Bílého domu určitě podívá, řekl Trumpův exporadce

Miloš Zeman se do Bílého domu určitě podívá, řekl Trumpův exporadce

Na pražský Žofín dnes dorazil face, bývalý strategický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vystoupí zde na konferenci s názvem „Co se to děje v Americe?“, kterou pořádá Centrum transatlantických vztahů CEVRO Institutu.

Steve Bannon je bývalý důstojník námořnictva, v životě si vyzkoušel i práci filmového producenta, investičního bankéře nebo šéfa zpravodajského webu. Od loňského srpna byl šéfstratégem Donalda Trumpa, kterému výrazně pomohl k získání křesla. Nyní se živí jako profesionální řečník, a právě kvůli debatě o současné politické situaci v USA ve vztahu k mezinárodnímu obchodu přijel do Prahy.

Bannonovu návštěvu platí ve spolupráci s CEVRO Institutem český zbrojařský koncern Czechoslovak Group podnikatele Jaroslava Strnada, do jehož impéria patří na dvě desítky společností vyrábějících vojenskou techniku – např. automobilka Tatra, AVIA Motors nebo výrobce radarů Retia. Od konference si zbrojaři slibují získávání dalších zakázek na americkém trhu. „Bannon působí jako magnet a dokáže přitáhnout pozornost,“ vysvětlil mluvčí skupiny.

Ještě před začátkem debaty se MF Dnes podařilo Steva Bannona vyzpovídat ohledně setkání Miloše Zemana s Donaldem Trumpem v Bílém domě, o kterém se již dlouho spekuluje. Vzhledem k tomu, že Bannon býval jedním z nejbližších Trumpových spolupracovníků, má jeho názor váhu. „Donald Trump je ve funkci teprve osmnáct měsíců a já jsem si jistý, že k návštěvě dojde. Takové věci je vždy nutné intenzivně projednat a připravit, ale určitě se to stane,“ řekl.

Bannon zároveň vyvrátil, že by Zeman byl v Bílém domě v nemilosti kvůli dobrým vztahům s Kremlem: „Prezident Trump se na Rusko dívá realisticky. Nikdo neudělal tolik v oblasti sankcí a v reakcích na ruské chování. Dokonce ani Barack Obama. Ale my teď řešíme hlavně situaci v severozápadním Pacifiku, kde je země, která má termonukleární zbraně, balistické rakety a je schopná zasáhnout Osaku, Tokio a dokonce i Spojené státy. Prezident Trump prostě řeší problémy, o nichž nám největší mozky amerických liberálů tvrdily, že nikdy nenastanou,“ dodal.

Komentáře