Prezident Zeman opět navštíví Čínu, chystá se na veletrh importérů

Prezident Zeman opět navštíví Čínu, chystá se na veletrh importérů

Kancelář prezidenta republiky oznámila, že hlava státu na podzim plánuje další cestu do Číny. Hlavním cílem a motivem cesty je jedna z nejvýznamnějších ekonomických událostí letošního roku – veletrh China International Import Expo 2018.

Pořádání veletrhu před rokem oznámil čínský prezident Si Ťin-pching, akci organizuje tamní ministerstvo průmyslu. Strojírenský veletrh, zaměřený na prezentaci dovozců do Číny se bude konat 5. až 10. listopadu v Národním výstavním a kongresovém centru v Šanghaji.

Podle agentury CzechTrade se jedná o „jedinečnou příležitost pro prezentaci zahraničních společností a jejich produktů na trhu druhé největší ekonomiky světa“. Miloš Zeman by svou účastí na veletrhu rád podpořil české exportéry. Přesný program prezidentovy výpravy bude hradní kancelář teprve připravovat, pravděpodobně dojde i na politické schůzky. Prezidenta by také mohla doprovodit podnikatelská delegace jako při poslední návštěvě, kdy s ním cestovalo několik desítek zástupců českých firem.

Během dosavadního působení ve funkci prezidenta navštívili Miloš Zeman Čínu už třikrát, s prezidentem Čínské lidové republiky se setkal také při jeho návštěvě Prahy minulý rok. Prezident si od návštěvy sliboval příliv čínských investic v řádech miliard, účastnil se i podpisu několika smluv mezi českými a čínskými firmami.

Investovat v ČR měla zejména čínská společnost CEFC, jejíhož šéfa JIe Ťien-minga Zeman dokonce jmenoval svým poradcem. Jie je ale v současnosti vyšetřován čínskými úřady pro podezření z ekonomické kriminality. Vyšlo také najevo, že investiční společnost CEFC dluží v přepočtu 144 miliard korun a neváhala si půjčovat peníze i za úrok ve výši 36 procent.

Nedávno ale prezident Si Ťin-pching Zemana ujistil, že čínské investice nejsou ohroženy. „V březnovém dopise panu prezidentovi uvedl, že čínsko-českým vztahům přikládá velký význam a má zájem společně prohlubovat praktickou spolupráci,“ sdělil Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Podobně se v komentáři pro deník MF Dnes vyjádřila i čínská velvyslankyně v Česku Ma Kche-čching: „Další rozšiřování otevřenosti je strategická volba, kterou Čína učinila na základě potřeby rozvoje, a zároveň je to praktický krok, který podporuje ekonomickou globalizaci prospěšnou lidem ze všech zemí na světě,“ napsala.

Komentáře