Jiří Drahoš se obává, že tuzemské volby ovlivňují zahraniční tajné služby

Jiří Drahoš se obává, že tuzemské volby ovlivňují zahraniční tajné služby

Bývalý ředitel Akademie věd ČR Jiří Drahoš vyjádřil obavu, že s volebními výsledky v Česku manipulují tajné služby zahraničních mocností. Prostřednictvím šíření dezinformací podle něj ovlivňují voliče a tím i samotné volby. Drahoš se kvůli tomu dnes ráno sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), ten jej ale ujistil, že touto hrozbou se zpravodajci zabývají.

„Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo,“ řekl po schůzce Drahoš a připomněl nedávné sněmovní volby. Na tiskové konferenci pak upozornil na ruský vliv na volby v několika zemích. Podle Drahoše měla schůzka s předsedou vlády preventivní charakter, neboť podobné snahy o manipulaci očekává i v nadcházejících prezidentských volbách.

Drahoš ve svých očekáváních vychází mimo jiné z nedávno zveřejněné zprávy české civilní kontrarozvědky (BIS) za rok 2016, která na nebezpečí dezinformací a tzv. „fake news“ upozorňuje. Už v roce 2015 se každoroční zpráva Bezpečnostní informační služby zmiňovala o informační válce vedené ruskými tajnými službami, související s ukrajinskou a syrskou krizí. Ruské „služby“ se snažily oslabit informační potenciál země utajenou infiltrací do médií a internetu nebo masivní produkcí propagandy a dezinformací. Takovýto způsob ovlivňování veřejného mínění v cizích státech se nazývá „hybridní válka“.

Nicméně, česká kontrarozvědka v současné chvíli nemá žádné relevantní informace o tom, že by cizí tajné služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku včetně budoucích prezidentských. Jak potvrdil novinářům z ČRo – Radiožurnál mluvčí Ladislav Šticha, BIS tyto hrozby bedlivě hlídá: „Neustále vyhodnocujeme veškeré informace a jsme připraveni jakýmkoliv podezřením na nelegální aktivity adekvátně zabránit.“

Komentáře